12 porad jak poradzić sobie z upałami


1. Jeżeli w Twoim domu nie ma klimatyzacji, wybierz inne miejsca, do jakich się udajesz, żeby uwolnić się od upału w najcieplejszej porze dnia. Szkoły, biblioteki, teatry i inne obiekty społeczne niejednokrotnie zapewniają klimatyzowane schronienie w najgorętsze dni. Klimatyzacja zapewnia najbezpieczniejszą ucieczkę przed ekstremalnym upałem.

http://cooltechnika.pl/uslugi/klimatyzacja/klimatyzacja-krakow/

2. Unikaj forsownej pracy podczas ekstremalnych upałów. W razie potrzeby musisz zmienić codzienną rutynę, aby nie narażać się na taką temperaturę pogodową. Unikaj za wielkiej liczby słońca. Oparzenia słoneczne spowalniają zdolność skóry do samoczynnego chłodzenia. Słońce ogrzeje także wnętrze twojego ciała, powodując odwodnienie. Używaj balsamu przeciwsłonecznego o wysokim współczynniku ochrony przeciwsłonecznej (SPF). Ekstremalne upały mogą szybko pokonać najzdrowszych ludzi, dlatego nie myśl, iż jesteś zdecydowany na skutki upałów. Kiedy zaczniesz odczuwać objawy jednego z wymienionych wcześniej efektów, tak jakże najszybciej wydostać się z upału.


3. Zwróć uwagę na członków rodziny, którzy mogą przyjmować leki albo są na schorzenia, jakie mogą źle reagować na ekstremalne upały. Omów te obawy z ich lekarzami lub dowolnym lekarzem. Mogą doradzić Ci w sprawie zmian leków lub innych czynności, jakie możesz wykonać, żeby tymczasowo złagodzić skutki upałów oraz zapobiec zachorowaniu tych członków rodziny.


4. Sprawdź, lub rodzina, przyjaciele oraz sąsiedzi nie posiadają odpowiedniej klimatyzacji lub urządzenia chłodzącego, by zwalczyć ekstremalne upały. Osoby starsze, które są samotnie albo z pracującym krewnym, mogą potrzebować pomocy w upalne dni. Zadbaj o odpowiednią opiekę oraz monitoring, w chłodnym i wygodnym miejscu.


5. Noś lekką, jasną odzież podczas ekstremalnych upałów. Lekka odzież w jasnych kolorach odbija ciepło oraz światło słoneczne i działa w utrzymaniu odpowiedniej temperatury ciała. Zakryj jakże bardzo skóry, żeby uniknąć oparzeń słonecznych i nadmiernego nagrzewania ciała przez promienie słoneczne. Potem spróbuj chronić twarz i głowę, nosząc kapelusz z szerokim rondem. Kapelusz ochroni Twoją osobę i twarz przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.


6. Porozmawiaj z rodziną o ekstremalnej fali upałów. Każdy winien wiedzieć, co działać w miejscach, w których jest czas. Pewne miejsca mogą nie być klimatyzowane lub bezpieczne podczas fali upałów, więc zaplanuj alternatywy. Omawianie ekstremalnych upałów z wyprzedzeniem pomoże zmniejszyć strach oraz niepokój oraz pozwoli każdemu wiedzieć, jak zareagować.

7. Odpowiednio zainstaluj klimatyzatory okienne. Izoluj przestrzenie wokół klimatyzatorów, żeby zapewnić lepsze dopasowanie. Klimatyzator ciasno dopasowany wokół okien lub otworów w ścianach będzie wytwarzał mniej hałasu i przepuszczał mniej gorącego powietrza z zewnątrz.


8. Upewnij się, że Twój dom jest dobrze uszczelniony. Pomoże to w oszczędzaniu energii elektrycznej oraz zmniejszeniu zapotrzebowania na energię w budynku do klimatyzacji. Uszczelnione drzwi i parapety, by utrzymać chłodne powietrze w środku, dzięki czemu temperatura wewnątrz dłużej pozostaje niższa. Użyj wentylatorów na poddaszu. Gdy posiadasz zainstalowany wentylator do odprowadzania ciepłego powietrza ze strychu, użyj go, żeby utrzymać chłód w domu.


9. Rozważ instalowanie okien burzowych przez cały rok. Okna burzowe chronią dom przed ciepłem latem, tak samo jakże zimą zatrzymują chłód.


10. Odłóż gry oraz miejsca na świeżym powietrzu. Ekstremalne upały mogą zagrażać zdrowiu sportowców, personelu oraz widzów gier oraz zabaw na świeżym powietrzu.


11. Unikaj ekstremalnych zmian temperatury. Chłodny prysznic zaraz po wyjściu z wysokiej temperatury może spowodować hipotermię, szczególnie u osób starszych oraz bardzo młodych.


12. Pozostań w domu tak często, jak to możliwe. Gdy klimatyzacja nie jest dostępna, pozostań na najniższym piętrze, z dala od słońca. Nawet w najgorętszą pogodę bycie w pomieszczeniu, z dala od słońca, jest wygodniejsze niż długie przebywanie na słońcu.


Albo to warto mieć klimatyzację?


Klimatyzacja to byłą jedna z lepszych decyzji, jakie podjęłam kilka lat temu. Nie wiem, jak dawałam wcześniej radę bez niej. Instalacja klimatyzacji to punkt oraz bez większego mętliku w domu a daje mi sporo relaksu. Latem, kiedy na zewnątrz jest trzydzieści stopni, ustawiam sobie na około dwadzieścia dwa oraz mogę to normalnie funkcjonować. Mam sypialnię na poddaszu domu, zatem bez klimatyzacji, wcześniej był po prostu dramat ze spaniem. Zdarzyło nam się schodzić na noc do piwnicy bo inaczej czekałyby mnie bezsenne noce. Wystarczy godzinka przed snem, by przygotować sypialnię do spania. Nie włączam jej na całą noc, bowiem wiatrak mógłby przeszkadzać sąsiadom. Używam klimatyzacji także zimą. Wtedy włączam ją by szybciej zagrzać dom oraz czuć się komfortowo.